cenacles فوتبال سوشا مکانی فوتبال لیگ نروژ

cenacles: فوتبال سوشا مکانی فوتبال لیگ نروژ سوشا مکانی دیدار استروم گودست-ساندفیورد استروم گودست

گت بلاگز اقتصادی سوء مدیریت یا سوء استفاده؟ ، منشاء گرانی افسار گسیخته در آستانه ماه مبارک رمضان چیست؟

در شرایطی که قیمت اقلام و محصولات غذایی پر مصرف با زیاد کردن رو به رو هست، می طلبید در آستانه ماه مبارک رمضان با اتخاذ تدابیر سازنده و اِعمال نظارتِ صحیح از

سوء مدیریت یا سوء استفاده؟ ، منشاء گرانی افسار گسیخته در آستانه ماه مبارک رمضان چیست؟

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان،در آستانه حلول ماه مبارک رمضان، زیاد کردن افسار گسیخته محصولات غذایی پر مصرف همچون گوشت، حبوبات، برنج و…به معضلی جهت جامعه مصرف کننده و دهک های پایین و ضعیف جامعه مبدل شده است است.
بدون تردید نقش وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و بخصوص جهاد کشاورزی در کنترل و ثابت ماندن قیمت بازار غیر قابل کتمان هست، لذا علی رغم این اهمیت و تأثیرگذاری، اقدامی جدی در این خصوص (کنترل بازار) عملیاتی نشده و در خوشبینانه ترین حالت، در صورت وجود برنامه ریزی، کارها انجام شده است منتج به نتیجه مورد نظر نشده است.

عبارات مهم : تجارت

چندی پیش، وزیر صنعت، معدن و تجارت (نعمت زاده) ضمن ارسال نامه ای به شرکت حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در خصوص اوج رفتن قیمت برنج، حبوبات و گوشت، خواستار اعلام توضیحات مورد نیاز در این خصوص به معاون اول مدیر جمهور شد.
آن چنان که نعمت زاده، عنوان داشته، در نظر گرفتن ارز مبادله ای جهت واردات گوشت با نشانه کم کردن قیمت این محصول، انجام پذیرفت و انتظار می رفت با این تصمیم، زیاد کردن قیمت جهانی گوشت (در ایران) کنترل شود.
ظاهراً وزارت جهاد کشاورزی جندان تمایلی به واردات گوشت ندارد، اگرچه در این خصوص شاهد اعلام نظر رسمی وزارت جهاد نیستیم، ولی از محتوای نامه ارسالی وزیر صنعت این چنین استنباط می شود که وزارت جهاد کشاورزی، ملاحظاتی در خصوص واردات گوشت دارد.
وی (وزیر صنعت) در نامه مرقوم شده است فوق، عنوان داشته: بحث ما با دوستانمان در جهاد کشاورزی این است که در مورد واردات، واهمه ای نداشته باشند و اجازه دهند این عنوان صورت گیرد تا خود به خود بازار تنظیم شود، هر چند اعتقاد داریم حل این مسأله فرآیند یک یا دو روزه نیست و به تدریج شرایط مناسب می شود.
نعمت زاده در خصوص زیاد کردن قیمت برنج نیز عنوان داشت: زیاد کردن 10 تا 12 درصدی قیمت برنج در طول دو ماه گذشته نباید اتفاق می افتاد و با توجه به اینکه تراز تولید برنج داخلی کافی نیست، باید نسبت به واردات این محصول، کارها مورد نیاز عملیاتی شود. (نقل به مضمون)
وزیر صنعت،معدن و تجارت در خصوص زیاد کردن قیمت حبوبات نیز اعتقاد است با در نظر گرفتن ارز مبادله ای جهت این محصولات، نباید عرضه و تقاضا به نحوی صورت گیرد که شاهد چنین زیاد کردن قیمت هایی باشیم.
وی می گوید: اینکه ما اعلام کنیم عامل مسأله مذکور دلالی و دلالان هست، درست نیست و به تبع دلالان در شرایطی از این بستر، سوء استفاده می کنند که موازنه مورد نیاز میان عرضه و تقاضا حاکم نشود.
وقتی توپِ زیاد کردن قیمت برنج در نیمه زمین جهادکشاورزی می افتد
آن چنان که از بیانات مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج به ذهن متبادر می شود، عامل گرانی برنج، به نحوه مدیریت جهاد کشاورزی باز می گردد.
اگرچه کشاورز، به تصریح به این عنوان اشاره نکرده، ولی انتقاد تلویحی وی از بازه زمانی تعریف شدۀ محدود جهت واردات برنج از سوی وزارت جهاد، به روشنی این ذهنیت را تداعی می کند که از نظر وی محدودیت های تعریف شده، عامل زیاد کردن قیمت برنج است.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفت و گویی با رسانه ها عنوان داشته؛ تصمیمات اتخاذ شدۀ مقطعی از سوی جهاد کشاورزی، باعث برهم خوردن قاعده بازرگانی و تجاری بخش شخصی شده است و همین موضوع، زمینه سوء استفادۀ تولید کنندگان خارجی را نیز فراهم ساخته است.
وی می افزاید: وزارت جهاد کشاورزی تنها یک دوره محدود را جهت واردکنندگان مشخص نموده (حداکثر تا 31 تیرماه) و این عنوان باعث زیاد کردن قیمت برنج از سوی تولید کنندگان خارجی شده است است.
آن چنان که کشاورز اعلام کرده، با عنایت به اشراف و آگاهی تولید کنندگان خارجی از محدودیت زمانی تعریف شده، قیمت برنج از ثبت سفارش قبلی تا ثبت سفارش تازه 300 دلار به ازای هر تن با زیاد کردن قیمت همراه شده است که به تبع، این رشد قیمت به سر سفره مردم تحمیل خواهد شد.
دبیر انجمن وارد کنندگان برنج می گوید: با عنایت به کسری یک میلیون تنی برنج در کشور، کشور عزیزمان ایران باید 300 میلیون دلار بیش تر از قیمت واقعی به هندی ها پرداخت کند.
آن چنان که وی عنوان کرده، این زیاد کردن قیمت باعث شده است تا واردکنندگان به واردات برنج تایلندی گرایش پیدا کنند که به تبع از کیفیت مطلوب و مورد نیاز برخوردار نیست.
افزایش قیمت گوشت قرمز ارتباطی به کمبود واردات ندارد؟!
اگرچه در نامه مرقوم شده است از سوی وزیر صنعت، این چنین عنوان شده است که نباید در خصوص واردات گوشت قرمز واهمه داشت، ولی بعضی کارشناسان همچون منصور پوریان، مدیر شورای تأمین کنندگان دام زنده کشور عنوان می کنند، کمبود خاصی در این عرصه احساس نمی شود.
وی در این خصوص به رسانه ها می گوید: هیچگونه کمبودی در این حوزه وجود ندارد و ریشه این زیاد کردن قیمت را نباید در بازار جستجو کرد، لیکن گرانی گوشت در لاشه صورت می گیرد و تولیدکنندگان هیچ نقشی در آن ندارند.
رئیس شورای تأمین کنندگان دام زنده کشور اعتقاد است: فروش گوشت به قیمت اوج ناشی از سوء استفاده و کمبود نظارت در بخش های توزیعی است و به اعتقاد وی گوشت (مخلوط) باید به قیمت 32 هزار تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.
پوریان می گوید: واردات هر لحظه چاره کار نیست و در صورت مد نظر قرار دادن این امر نیز باید هدفمندی (لازم) در آن لحاظ شود، به صورتیکه در شرایط افزایشِ قیمتِ گوشتِ تولیدیِ داخل، می توان زمینه صادرات آن به کشورهای اروپایی که قیمت های بالاتری را می پردازند، فراهم کرد و در مرحله بعد با واردات گوشت از کشورهای آسیای میانه نیاز داخلی را تأمین نمود.
مصطفی بخشنده، محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزیبا اشاره به ضرورت دقت نظر و ورود مجدانه دستگاه های نظارتی جهت مهار و کنترل زیاد کردن قیمت در کالاهای غذایی پر مصرف و اساسی مردم گفت: بعضی از کارشناسان، عامل مهم این گرانی ها را در زیاد کردن تقاضا عنوان می کنند.
وی افزود: فارغ از هرگونه اظهار نظر در خصوص این گرانی ها (کمبود مواد غذایی یا زیاد کردن تقاضا) نمی توان این واقعیت را از نظر دور داشت که گرانی بعضی از محصولات و اقلام غذایی خاص در آستانه ماه رمضان، شب یلدا، نوروز و…برای نخستین بار نیست که تجربه می شود و پیش از این نیز به کرات شاهد چنین تنش های قیمتی بوده ایم.
بخشنده عنوان کرد: در چنین بستر و شرایطی، می طلبد دستگاه های نظارتی با تعریف و طراحی کارها مؤثر و سازنده، زمینه و عرصه را جهت چنین زیاد کردن قیمت هایی محدود و تنگ سازند.
محقق و پژوهشگر اقتصادی عنوان کرد: اگرچه این نقد به سبک خرید بعضی از مردم و اقشار اجتماعی وارد است که در آستانه ایام خاص، با تهیه و خرید فراتر از نیاز، باعث بروز بعضی سوء استفاده ها می شوند، ولی نمی توان از تأثیر نظارت صحیح و قاعده مند دستگاه های ذی ربط در جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی نیز به سادگی گذشت و امید آن می رود، ساز و کارهای مورد نیاز و البته اجرایی جهت پیشگیری از بروز موارد این چنینی آینده نگری شود تا در آینده مجدداً شاهد تکرار چنین زیاد کردن قیمت هایی در اقلام و محصولات غذایی پر مصرف نباشیم.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: تجارت | واردات | محصولات | کشاورزی | کشاورزی | گرانی برنج | مواد غذایی | جهاد کشاورزی | محصولات غذایی | وزارت جهاد کشاورزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog